Projekt firmy powstał w roku 1981. Będąc na pogrzebie mojego Ojca Chrzestnego z wielkim niepokojem obserwowałem pracowników zakładu komunalnego w Gdańsku i ich pracę. Wykonywali ją niechlujnie, nonszalancko, bez żadnej kultury. I wtedy powiedziałem sobie, że jak tylko będzie w Polsce możliwość otwarcia własnej firmy pogrzebowej, to uczynię to. Trwało to całych dziesięć lat. W roku 1991 po uzyskaniu wszystkich niezbędnych dokumentów wraz z Żoną otworzyliśmy Zakład Usług Pogrzebowych w Rumi przy ul. Wybickiego 20. Początek działalności był bardzo trudny. Wszystkiego musiliśmy się uczyć. Nie było żadnych kursów, szkół przygotowujących do tego zawodu.Dopiero w późniejszych latach różne instytucje zaczęły organizować szkolenia funeralne. Wielkie podziękowania należą się pracownikom patomorfologi /już św. pamięci/ ze szpitala w Wejherowie, którzy nauczyli mnie jak się myje, ubiera i dokonuje kosmetyki pośmiertnej na ciałach osób zmarłych.Pierwszym karawanem który rozpoczął pracę w naszej firmie był samochód marki Żuk. Ten samochód mimo swoich wad był fundamentem do stworzenia późniejszej bazy karawanów. 

 

Pod koniec 1992 roku firma zakupiła samochód Mercedes 207.

 

Samochód po minimalnej adaptacji, została wbudowana ściana oddzielająca kierowcę od części ładunkowej, wszedł do eksploatacji w roku 1993 jako karawan.

 

 

W czerwcu 1993 roku po pełnej adaptacji do działalności pogrzebowej pracował w firmie do roku 1995. Po tym roku przeszedł do ekspoatacji w dziale technicznym.

 

Od roku 1992 wprowadziliśmy wystrój grobu. Był on bardzo prosty. Dopiero w latch późniejszych został dopracowany perfekcyjnie.

 

W roku 1995 flagowym karawanem w firmie został samochód marki Ford Transit.

Rok 1996 był rokiem wprowadzenia karawanu marki Polonez, którego przebudowy podjęła się firma Bella z Warszawy. Również w minionych latach sukcesywnie były wycofywane z eksploatacji starsze karawany.

 

Rok 1999 był rokiem zakupu drugiego karawanu marki Polonez, który mógł zabrać pięciu pasażerów.

 

Ponieważ od roku 2001 została wprowadzona usluga - sprowadzania osób zmarłych poza granicami Polski, zaistniała konieczność wprowadzenia karawanu spełniającego rygorystyczne normy i przepisy międzinarodowe.

Tym samochodem został Mercedes Vito.

Z.U.P. Ostatnia Posługa jest laureatem wielu prestiżowych nagród i konkursów, jak "Firma z Jakością" nadany 25 listopada 2000 roku, oraz lider laureatów pomorskiego konkursu "Firma z Jakością" w roku 2005.

W roku 2006 Ostatnia Posługa otrzymała Wyróżnienie Specjalne "Gryfa Gospodarczego 2006" za wysoką jakość usług.